Take a fresh look at your lifestyle.

Yerel Yönetim Değişti, Zihniyet Değişmedi

0 1.023

31 Mart 2019 yerel seçim heyacanını geride bırakan ülkemiz, özellikle büyükşehir ve belediye yönetimlerinin değişmesi için sandığa gitti. Engelli vatandaşların çoğunlukla yaşadığı İstanbul,Ankara ve Antalya gibi büyükşehir belediye yönetimleri tüm kadro değişirken, engellilerin az yaşadığı diğer iller de ise sadece belediye başkanları değişti. 31 Mart 2019 yerel seçim öncesinde engelli vatandaşların yerel yönetimlerden beklentisi çok ve umut doluydu. Seçimin ardından 4 ay geçmesine ragmen belediyelerin engelli politası “seçim vaadi”nden öteye geçmedi. Seçim öncesi zihniyet neyse şimdi ki yönetim anlayışı aynı politikayla devam ediyor.
ENGELLİ POLİTİKASI NEDİR? Türkiye Cumhuriyeti’nde 1970 yıllarında başlayan engelli politikası, engellilerin sosyal yaşam,eşit fırsatlar sunarak topluma katılım sağlamaları,sosyal bakım ve rehabilitasyon, eğitim ve erişebilirlik alanlarında haklar sunmasıdır. Peki bu haklar yeterli mi? Hayır.
Ülkemizde her yıl engelli vatandaş sayısı artarken mevcut engelli politikasının işlemesi, hem yerel yönetimlerinin duyarsızlığı hemde engelli vatandaşların kendi haklarını savunamaması ve haklarından haberdar olmaması ciddi sorunlar teşkil ediyor. Resmi verilere göre ülkemizde yaşayan 12 milyon engelli vatandaşın çoğu haklarından habersiz olması, yönetimlerin sosyal haklar adı altında engelli vatandaşları “oy hesabı” olarak kullanması art niyet kavramından öteye geçmemektedir.
ENGELLİ SORUNLARI NASIL ÇÖZÜLECEK? Bunun cevabı ülkemiz şartlarında tabii ki kolay olmayacak. Fakat engellileri temsil eden federasyon,dernek ve sivil toplum kuruluşlarının katılımı ve yerel yönetimlerin desteğiyle düzenlenecek toplantılarla, konferanslar ve etkinliklerle sorunların masaya yatırılarak istişare edilmesi gerekiyor. Bunu yapmak çok zor olmamalı. Ülkemizde yaşayan 12 milyon engelli vatandaşın sorunu göz ardı edilmemesi gerekiyor.

MİRAÇ DURSUN

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.