Take a fresh look at your lifestyle.

2020 Ekpss/Kura Başvuruları Nasıl Yapılır?

0 927

Engelli Kamu Personel Seçme Sınavı ve Engellilerin Devlet Memurluğuna Alınmaları Hakkında Yönetmelik” uyarınca Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı (EKPSS) Türkiye genelinde 26 Nisan 2020 tarihinde saat 10:15’te 81 il merkezinde uygulanacaktır.

EKPSS/KURA İÇİN GEREKLİ BELGELER NELERDİR?

İlk kez başvuracak adaylar için engelli raporu aslı veya aslı gibidir fotokopisi,nüfus cüzdanı fotokopisi ve 2 adet vesikalık fotoğrafla birlikte bulundukları İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne başvurmaları gerekecektir.  Doğuştan veya sonradan; bedensel, zihinsel, ruhsal, duyusal ve sosyal yetenekleri bakımından engel oranının yüzde kırk veya üzerinde ve çalışabilir durumda olduğunu mevzuat hükümlerine göre alınacak sağlık kurulu raporu ile belgeleyen orta öğretim kurumlarından, yüksek öğretim ön lisans/lisans programlarından mezun olan veya EKPSS’nin geçerlik süresi içinde mezun olabilecek durumda olan engelli adaylar ve bununla birlikte kuraya, ilkokul/ortaokul/ilköğretim ile özel eğitim iş uygulama merkezi veya okulu mezunu olan veya EKPSS’nin geçerlik süresi içinde mezun olabilecek durumda olan engelli adaylar başvurabileceklerdir. EKPSS/kuranın başvurularının başladığı ilk gün itibarıyla, 65 yaşını dolduran engelli adayların başvurusu sistem tarafından kabul edilmeyecektir. EKPSS’ye başvurarak sınava giren adaylar kuraya başvuramazlar. EKPSS ve Kura ücreti yayınlanacak olan kılavuzla birlikte netleşecektir.

KURA BAŞVURULARI NASIL YAPILIYOR?

Kura başvuruları 28 Nisan 2020 ve 12 Mayıs 2020 tarihleri arasında ÖSYM sitesi üzerinden alınacaktır. Kuraya girecek engelli memur adaylarının:

1) İlkokul,

2)Ortaokul,

3)İlköğretim,

4)Özel eğitim iş uygulama merkezi veya okulu mezunu veya bu okullardan yerleştirme işlemlerine son başvuru tarihi itibarıyla mezun olabilecek durumda olması gerekir. Kura yöntemiyle yerleşmek isteyen adayların kayıtları her bir Engelli Kamu Personel Seçme Sınavının geçerlik süresi için sadece bir kez alınır. Dönem içerisinde gerçekleştirilecek yerleştirme işlemlerine ancak başvuruları kayıt altına alınan adaylar başvurabilir.

Miraç DURSUN

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.