Take a fresh look at your lifestyle.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı: Sudan’ı takip ediyoruz

0 528

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Robert Palladino, Sudan’da yaşananlar ile ilgili olarak ülkede yaşanan olayları takip ettiklerini açıkladı. Ülkede yaşanan olayların ABD’nin takip ettiği gelişmeler olduğunu açıklayan Palladino, bu anların ”tarihi anlar” olduğunu açıkladı. Sudan’da bir süredir halk yolsuzluklar ve ekonomik sorunların yanısıra devlet dairelerine sürekli Cumhurbaşkanı El-Beşir’in koruduğu kişilerin yerleştirilmesi ve Cumhurbaşkanına yakın olmayan kişilerin yasal olarak hakkını savunamıyor olması, adaletin çalışamaz duruma gelmesi gerekçeleri ile sokağa çıkmıştı.

Palladino, “Bu Sudan halkı için tarihi bir an, şu anda bu konuda nihai bir değerlendirmemiz yok. ABD, barışçıl ve demokratik Sudan’ı kuvvetli şekilde desteklemektedir. Sudan’daki durum şu an değişken, yakından takip ediyoruz.” dedi.

ABD’nin Sudan’da yaşananlar ile ilgili bir adım atıp atmayacak olduğu hakkında açıklama yapmadı. Washington, bir süre önce Sudan’da yaşanan olaylar hakkında Ömer El-Beşir’in nerede olduğu konusunda sorulan sorulara yanıt vermezken, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’da bugün Burkina Faso Cumhurbaşkanı ile ortak olarak düzenlediği toplu basın toplantısında Ömer El-Beşir’in nerede olduğunu söylemelerinin mümkün olmadığını açıklayarak yerini bilip bilmedikleri konusunda politik cevap vermişti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.