Take a fresh look at your lifestyle.

AKP Grup Başkan Vekilinden 5 Kişilik Asgari Aile Hesabı: 900 TL

AKP Grup Başkan Vekilinden 5 Kişilik Asgari Aile Hesabı: 900 TL

0 495

Ak parti’nin Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlunun son açıklamaları Türkiye çapında büyük tepki gördü. Akbaşoğlu’nun 5 kişilik asgari aile hesabı 1 simit 1 çay üzerinden yapıldı.

Çankırı’da konuşan Grup başkanvekili bir çay ve bir simitin 1’er TL olarak hesaplanmasından sonra 5 kişilik aile için yemek ve içecek hesabı yaptı. Muhammet Emin Akbaşoğlunun tam konuşması ise şöyle; “5 kişilik bir aile üzerinden yapacağım hesabı. Ak parti kurulduğunda 2002 yıllarında asgari ücretli bir çalışan biri bir ay’da sabah, öğle ve akşam simit alamıyordu. Şimdi asgari ücret ne kadar? 2020 TL. koyduk kenara Bir simit ve bir çay ne kadar? İki lira. Beş kişilik bir aile bir öğünde 10 lira. Günde 30 lira. Ayda ne yapar, 900 lira. 2020’den 900 çıkar, 1120 lira yapar. Daha mı iyi daha mı kötü? Soruyorum matematik yaptık muhterem.”


Bu konuşma üzerine halktan ve dğer siyasilerden büyük tepkiler yükseldi. 2002 yılında simitin 0,2 TL çayın 0,1 TL olduğu, günümüz hayat pahalılığı ve asgari ücretli insanların yiyeceklerinin simitle hesaplanmasından bahsedildi.

Akparti Grup Başkan vekili Muhammet Emin Akbaşoğlu’nu dinleyenler ise bu konuşmayı tebessümlerle izledi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.