Take a fresh look at your lifestyle.

Ankara’lının Sağlığı Tehdit Altında…

0 1.000

Ankara’da 1998 yılından bu yana her yıl dağıtımı gerçekleştirilen ve %40 oranında raporu olan engelli vatandaşların bütçelerine katkı sağlayan engellilere simit camekanı dağıtımı bu yılda sürüyor. Simit camekanıyla ilgili denetlenmesi gereken “hijyen” eğitimlerin verilmediğini öğrendik. 153 mavi masa hattına soru sorarak bu sorunu ortaya çıkardık. Sorulan soru ve cevap şu şekilde;

Vatandaş: “Büyükşehir Belediyesi, camekanlı seyyar simit satışı yapan kişileri nasıl belirlemektedir. Bu kişilerin kılık kıyafet yönetmeliği, hijyen eğitimi ve vatandaşlarla nasıl konuşması gerektiğiyle ilgili eğitimler almakta mıdır? Tarafımıza detaylı açıklama yapılması hususu. Bilginize.”

 

Ankara Büyükşehir Belediyesi: “Değerli müşterimiz, simit camekanı işletmecilerimiz %40 ve üzeri engelli olan, başvuruda bulunan ve gerekli şartları taşıyan vatandaşlar arasında yapılan kura çekilişi ile belirlenmektedir. Simit camekanı işleticileri kılık kıyafet ve hijyen konularında herhangi bir eğitim almamaktadır. Bilginize sunarız.” İfadeleri kullanarak Ankara’lı vatandaşların sağlığını tehdit eden hijyen eğitimlerinin verilmediğini kamuoyuna açıkladı. 05 Temmuz 2013 tarihli ve 28698 sayılı Resmi Gazete’ de “Yönetmelikler” kısmında yayımlanmış olan “Hijyen Eğitimi Yönetmeliği” açıkça ihlal edilerek Ankara’lı vatandaşların sağlığı tehlikeye atılmış durumda. Yetkililerin bir an önce bu sorunu çözüme kavuşturmalarını bekliyoruz.

Miraç DURSUN

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.