Take a fresh look at your lifestyle.

AVRUPA DEVRİMİ Mİ

0 356

Fransa’da yanan ateş diğer Avrupa ülkelerine de sıçramaya başladı. Avrupa yönetimlerinde bir telaş bir telaş. Ne oldu? Trump Avrupalılara posta koymaya başlayınca Merkel, ‘artık müttefiklerimize güvenemeyiz, kendi başımızın çaresine bakmalıyız’ demişti. Kendi başının çaresine bakmak ne anlama geliyor? Artık Amerika onların koruyuculuğunu bıraktı. Yıllarca Avrupa ve dünyanın kendine yakın diğer devletlerinin üzerindeki koruma şemsiyesini çekiyor. Onları dımdızlak ortada bırakıyor. Yetmedi. Üstelik ikinci dünya savaşından sonra harcadığı tüm paraları bunlardan tahsil etmeye kalkıyor. Çünkü kendisi zorda. 2008 Krizi ABD yi yaktı geçti kimsenin umuru değil.

Hal böyle olunca Avrupalılar uluslararası ticarette dolardan euroya geçmeyi, ve kendi savunmaları için ‘Avrupa ordusu‘ fikrini dillendirmeye başladılar. İklim anlaşmasından çekildi diye ABD yi yerden yere vurdular. Sen misin bunları yapan. Ve sarı yelekliler meydanları ateşlere vermeye başlayıverdi. Durumun vahametini erken fark eden Merkel, işin içinden sıyrılmayı tercih etti. Artık Almanya’yı yönetmek istemiyor. Çünkü işin tadı kaçtı. Amerika bodoslamadan Avrupa’nın üzerine geliyor.

Sarı yelekliler evet¸ petrol zammını protesto ettiklerini sanan halk kitleleridir. Ama yapılmak istenen işin petrol zammıyla, vergilerle ilgisi yok. Gezi için ‘baştan başka türlü başladı ama sonradan art niyetlilerin etkisine geçti’ diye düşünenler yanılıyor. Baştan beri öyleydi. Kandırıldık demeyi konduramıyor da onun için bu bahaneye sığınıyorlar. Bu eylemler devim mevrim getirmez. Getirse getirse daha fazla Amerikan egemenliği getirir. Devir o devir değil, başka devir. Şartlar başka.

Bizde geziciler aynı işleri yaparken, FETÖ darbe tezgahlarken bu Avrupalılar hep Amerika’nın yanında yer aldılar. Olsundu Türkiye kurban. O kurban edilirse kendileri yırtacaklardı güya. Fakat öyle olmadı. Türkiye umdukları gibi çıkmadı. Tayyip Erdoğan Tunus Cumhurbaşkanı Bin Ali gibi havlu atıp kendine sunulanlarla ülkesini terk etmedi. Dik durdu. Millet de ona sahip çıktı, ölümü göze aldı, ülkesini tufeyliye yedirmedi. Amerika baltayı taşla vurmuş oldu. Ne oldu; şimdi sıra uzaktan boğayı parçalamaya çalışan aslanı izleyen hatta bize de parça düşecek diye onu destekleyen sırtlanlara geldi. Boğanın hakkından gelemeyen bu canavar, şimdi o tarafa dönüyor.

Avrupa’daki bu kitle eylemlerinin ‘hak aramayla’ ilgisi yok. Varmış gibi gösteriliyor. Hani Avrupa refah toplumuydu. Bir elleri yağda bir elleri balda yaşıyor, şu kadar maaş alıyor, şu kadar az çalışıyorlardı. Bütün bunları sömürgecilik sayesinde sağlıyorlardı. Hoşafın yağı kesilince sarı yelek giymek farz oldu. Onlar o yeleği yine de giymezlerdi de, büyük ihtimalle birileri Avrupa’ya bir ders vermek için o ülkelerde herkese sarı yelek dağıttı. Baksanıza adamlar ne versen ı ıh diyor. İlle de Macron gidecek. Mesele ağaç değil yani. Macron gidince kim gelecek? Fransa’nın Kılıçdaroğlusu. Tam demokrasi getirecek Fransa’ya.

İşte böyle… Keser döndü sap döndü. Sıra, ‘yok canım bize yapmazlar’ diyenlere geldi. Yok öyle kaçmak. Hem bana bağlı kalacaksınız hem de kuzu kuzu beni ekonomik sıkıntıdan çıkaracak paraları ödeyeceksiniz. Ben o kadar harcamayı sizin için yaptım. Bu yüzden ekonomik dara düştüm. Bırakıp kaçacaksınız ha… Buna izin vermem. Zaten Türkiye’yi halledemedim. Bir de sizinle uğraşmayayım.

Mesele petrol zammı, ağaç falan değildir budur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.