Take a fresh look at your lifestyle.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın: ABD Türkiye’yi kaybetmez

0 385

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ABD’de bulunduğu sürede ABD ve Türkiye’nin iki önemli müttefik olduğunu ve ABD’nin Türkiye’yi S-400 satın almasından dolayı kaybetmeyi göze almayacağını düşündüğünü açıkladı. ABD’nin Türkiye’ye daha önce Patriot satışı yapmadığı sonucunda Türkiye’ye ait olması gereken hava savunma sistemi S-400’lerin satın alındığını açıkladı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, bu hava savunma sistemlerinin zorunluluktan satın alındığı ve ABD ile iletişimde kalmaya devam edeceklerini açıklayarak, Türkiye’nin S-400 hava savunma sistemlerini satın almasının önünde olan engellerin olmadığını açıkladı.

Kalın, “S-400 kararı bir gecede alınmadı. ABD tarafından bize sunulan paket ise bizim ihtiyaçlarımızı tam olarak karşılamıyordu. Biz bu süreçte S-400 sürecini gayet şeffaf bir şekilde yürüttük. Biz ABD’den Patriot sistemlerini alabilmek için çok uğraştık. ABD’den veya bir NATO üyesinden hava savunma sistemi almaya hazırız ancak bunun bizim koşullarımızı sağlıyor olması lazım.” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.