Take a fresh look at your lifestyle.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu: ABD’den yeni Patriot önerisi geldi

0 171

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, NATO Dışişleri Bakanları Zirvesi kapsamında gazetecilerin sorularını yanıtladı. ABD tarafından S-400’ler ile ilgili olarak geri adım atılmaması ve bunun ABD’ye bildirilmemesi durumunda savaş uçaklarının Türkiye’ye satışının yapılmayacak ve teslim edilmeyecek olduğu açıklamasına yorum yapmayan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, S-400 anlaşmasının bitmiş ve tamamlanmış bir anlaşma olduğunu, Patriot konusunda ise ABD’nin son bir teklif önerisinde bulunduğunu ancak satış garantisi vermediğini açıkladı.

Patriot önerisini AK Parti hükümeti olarak değerlendirecek olduklarını belirten Çavuşoğlu, Polonyalı bir gazetecinin Türkiye’nin Rusya’ya yakınlaşıp Batı’dan uzaklaşması sorusuna ise ”Sizin ülkenizin Rusya ile ticaret hacmi daha fazla” dediği öğrenildi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “S-400’ler bitmiş bir anlaşmadır, bundan geri adım atmayacağız. ABD kısa süre önce bir Patriot önerisi yaptı ancak satış olacağının garantisi bulunmuyor. ABD Başkanı Donald Trump, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı yakın zamandaki bir telefon görüşmesinde, ABD’nin Patriot’ları Türkiye’ye satmamasının bir hata olduğunu kabul etti. Biz yıllarca bunları alamadık ve bundan dolayı gidip Rusya’dan almamız gerekti. Başka müttefiklerimizden de almaya çalıştık ancak işe yaramadı. Hava savunma sistemi Türkiye’nin acil bir ihtiyacıdır. Bölgemizde bize bu konuda tehdit oluşturan unsurlar var ve NATO bu açığımızı kapatacak durumda değil.” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.