Take a fresh look at your lifestyle.

Engel Bizleri Hor Görende!

Engel Bizleri Hor Görende!

0 525

Elazığ’da yaşayan ortopedik engelli Okan Aydemir’in yaşam hikayesini sizinle paylaşıyorum.

Okan bey, kendinizi tanıtır mısınız?

Merhabalar ben Okan Aydemir. Elazığ’da ikamet ediyorum.20 yaşındayım. Lise mezunuyuyum. Yaklaşık 5 yıl tiyatro oyunculuğu yapmış bulunmaktayım. Baglama ve resim kursu aldım.Devletimizin bizlere sunmuş olduğu imkanları değerlendirerek kendimi geliştiriyorum.

Engelli olmak hayatını devam etmene engel mi?

Hayır tabi ki. Niye engel olsun ki akülü arabam var. İstediğim yere rahatça gidiyorum. İnsanlar da bana yardımcı oluyor.

İnsanların farklı bakışlarında neler hissediyorsun?

Onlara ibret olduğumu düşünüyorum. Çünkü Elazığ’da hemen hemen herkes tanıyor beni. Çabamı,azmimi ve gayretli olduğumu görüyorlar. Onların bana bakışı beni daha çok hayata bağlıyor.

Engelli derneklerini faydası var mı? Ne tür konularda yardımcı oluyorlar?

Faydaları var tabi. Örneğin bir çok maddi imkanları kısıtlı olan engelli vatandaş, akülü araba veya tekerlekli sandalye alamıyor.Derneklere başvurdukları zaman talepleri değerlendiriliyor.  Bizlerin gelişimine katkıda bulunmak adına sosyal aktiviteler yapılmakta. Mesela yılı tiyatro oyuncusu ödülünü aldım. Yön sanat atölyesi ve Uşak Üniversitesi’nin uşak da 1 Aralık 2018’de Uşak’ta düzenlediği 5. Engelsiz Sanat Festivalinde yılın tiyatro oyuncu ödülüne layık görüldüm.

Ve Elazığ’da oynadığım tiyatrolardan başarı ve tebrik gibi ödüllerim var.

 

Elazığ belediyesi’nin engelli vatandaşlara karşı tutumu ve tavrı nasıl?

Engellileri düşünüyorlar. Bazı yollar ve kaldırımlar bizlere uygun olmasa da eksiklikler zamanla giderileceğini umuyorum. Bu eksikliği belediyeye yüklememekte gerekiyor. Yapan kişilerin hatası olduğunu düşünüyorum.

Engellilere acıma duygusuyla bakan kişilere ne söylemek istersin?

Allah gönüllerini açsın derim.

Nasıl engelli oldun?

Doğuştan engelli oldum.

Çevrende ki engelli arkadaşlarınla günlük yaşantını nasıl geçiriyorsun?

Engelliler, kış ayların da sokağa pek çıkmıyor.Ama havaların ısınması ile görüştüğümüz arkadaşlar var. Çay bahçesi olsun, park gibi yerler olsun bizlere uygun vaziyette yapılan yerlerde görüşüp o günü değerlendiriyoruz.

Son olarak engelli insanlara ne söylemek istersin?

Hataya iyi tutunup her daim şükür etsinler. Hayata barışık olsunlar, her ne olursa olusun hayat devam ediyor. Hayatta engel yoktur diyor ve saygı sevgilerimi iletiyorum.

Miraç DURSUN

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.