Take a fresh look at your lifestyle.

Facebook Artık KDV Kesecek

Facebook Artık KDV Kesecek

0 339

Facebook bundan sonra iş ortaklarından vergi alacak. Daha öncesinde Türkiye için vergi talebinde bulunmayan Facebook artık reklam verenlerden vergi talep etmeye resmi bir şekilde başladı. Artık Facebook’a reklam verenlerden yüzde 18’lik Katma değer vergisi (KDV) kesiliyor.

Bu konu ile alakalı resmi bilgi Facebook tarafından geldi. Facebook Business’in Faturalandırma ve Vergiler bölümüne girildiğinde konu ile alakalı “Türkiye’ye Katma Değer Vergisi (KDV) Hakkında” başlıklı bilgilendirme yazısını görebilirsiniz.

Söz konusu yazıda şu şekilde bahsediliyor; “1 Nisan 2019 tarihi itibari ile Türkiye bölgesinde vergilendirme kanunlarımız hakkında değişikliğe gittik. Facebook Ireland Ltd. bu tarihten itibaren Türkiye’de yerleşmiş bir kurum olmayarak KDV’ ye tabi tutulacaktır. İşletmesi Türkiye’de yer alan ve geçerli bir KDV numarası bulunmayan tüm reklam verenlerden , Facebook tarafından satılan her reklam hizmeti için %18 KDV alınacaktır.” denildi.

Bu bilgilendirmeye göre eğer KDV numaranızı belirtmezseniz, size sunulacak reklam hizmetlerinin hepsinden yüzde 18 oranında KDV alımı gerçekleşir. Facebook’ da reklam vermeye devam etmek için hesap ayarlarınıza girin ve işletme adınızı, adresinizi güncelleyin ve Türkiye KDV numaranızı ekleyin.

YENİ UYGULAMA NASIL ÇALIŞACAK?

Facebook Ireland Inc. Reklam veren hesabı bulunan kişilerden her reklam hizmetine yüzde 18 KDV alacağını bildirdi. Bu KDV uygulaması şu şekilde işleyecek;

Örneğin, ham olarak 100 TL belirlenmiş reklam fatura hizmetinizde üzerine yüzde 18 oranında KDV eklemesi yapılacak. Böylece ücret toplamı faturaya toplamda 118 TL (100 TL reklam ücreti + 18 kdv ücreti) yansıtılacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.