Take a fresh look at your lifestyle.

Fatih Terim Basın Toplantısında İddialıydı !

0 355

Cimbom’un hocası Fatih Terim bugünkü Şampiyonlar Ligi Grup Müsabakası öncesi açıklamalarında gündemde olan konulara değiniyor. İşin zorluğunun altını çizerek futbolcularını motive eden imparatorun keyfi yerinde desek doğru olur. Konuşmalardan anektodlar şöyle;

“Serdar, Emre, Henry, Fernando ve Feghouli yarınki maçın kadrosunda yoklar. Sakatlıkları devam edip dönenler Eren, Selçuk ve Donk. Takıma sakatlar ordusu diyebiliriz. Ama bu takıma ordu diyorsak başında da bir kumandan varsa geriye cephane kalıyor. Yarın da cephane olarak 50 bin tane taraftarımız olacağından dolayı bu konunun üzerinde çok fazla durmamamız lazım. Hâlâ savaşabiliriz. Sakat oyuncularımız aramızda olsalardı derinlik ve hamle açısından çok iyi olurdu ama değiller. Bu konuyu devamlı gündeme getirmenin anlamı yok.”

“Taraftarlarımıza en çok ihtiyacımız olan maçlardan bir tanesi”

Schalke, Ümit Hoca tarafından izlendi. Benim de izleyip analize vardığım sonuç şu: çok iyi bir takıma karşı oynayacağız. Almanya Ligi’ndeki sıralama kimseyi yanıltmasın. Schalke o sıralamanın çok üst seviyelerinde olabilecek bir takım. Genç antrenörleriyle çok iyi maçlar oynayabilen bir ekip. Porto ve Lokomotiv maçları da bunu gösteriyor. Sezona kötü başlayabilirsiniz ama bu böyle gideceği anlamına gelmez. Schalke o kalitede bir takım. Kritik bir maç. Porto’dan 1 puanı alsak ‘Neden 3 puanı kaçırdık?’ diye hayıflanacakken puan alamadan döndük. Futbol böyle bir oyun. Onun için kendi sahamızdaki kendi seyircimizle olan avantajımızı yarın kullanmak en büyük amacımız. Taraftarlarımızdan ricam, alışkın oldukları gibi sabırla bizim yanımızdan bir saniye bile ayrılmamaları. Grupta birinci devrenin son maçını oynayacağız. Taraftarımıza en çok ihtiyacımız olan maçlardan bir tanesi. Taraftarlarımızın hatalara tolerans göstereceği bir atmosfer olacağına inanıyorum.”

“Hiçbir Galatasaraylının gülmemesi için bir sebep göremiyorum”

“Şu anda ben de dahil herhangi bir Galatasaraylının gülmemesi için bir sebep göremiyorum. Ligde lideriz, Şampiyonlar Ligi’nde varız. Türkiye Kupası hakkımız devam ediyor. Allah’a şükür sağlıklıyız. Herhangi bir sıkıntımız yok. Aile gibiyiz. Herhangi bir maçta puan kaybetmem tabii ki beni üzer. Ama hemen lider rolüme dönmem lazım. Oyuncularımın, herkesin gözü bende. Ben yıkılmış olursam onlar ne yapar? Lider olmasak da bu geçerli. Arkadaşlarımızın birçoğu milli takım dönüşünde sakatlandı. Futbol hayatımda arka arkaya sakatlanıp bu kadar kısa sürede çıkan oyuncuyu hiçbir maçta görmedim. Entresan olsa da hayatta bu da var. O maçta arka arkaya sakatlıklar sahadaki 11 oyuncum üzerinde öyle bir etki yarattı ki, eksik oynuyoruz gibi bir durum ortaya çıktı. Bana göre oyuncularım ‘Birebir mücadelelere girip sıkıntı yaşarsam takımı yalnız bırakacağım’ düşüncesine kapıldı. Oyuncularım yine de mücadeleyi bırakmadı, haklarını o atmosferde tam teslim edememiş olabilirim. Her an yaşamadığınız yeni bir şeyle karşılaşabiliyorsunuz. Bu da benim için öyleydi. 14 saat uçup ardından antrenmana çıkıp üstüne maç oynadığınızda bu tür şeyler başınıza gelebilir. Oyuncularımız bu tempoda sakatlanacaktır. Koruyamıyoruz bazı şeyleri. Ben sakatlıktan başka türlü korkuyorum. Eğer takımımın bir inancı, güveni ve hırsı yoksa o zaman korkarım. Normal sakatlıklardan hiç korkmam. Onun için gülen bir surata sahibim.

“Kaybettiğimizde değil pes ettiğimizde yeniliriz”

“Bu maç, kader maçı değil. Üçüncü maçta 1 puanla kapattığımız grubu 10 puanla bitirmiştik. Kazanmaların, kaybetmelerin, berabere kalmanın önemli olduğu maçlardan bir tanesi. İlk 2’ye girme adına Lokomotiv Moskova’nın da hala iddiası var. Önceki senelerdeki eleme maçımız gibi Schalke’yle yine üst üste oynuyoruz. O yüzden içeride oynamadığımız maçlar puan açısından çok önemli.

Kazanmak için elimizden gelen her şeyi yapacağız. Ama kaybetsek de üç tane maçımız var. Biz kaybettiğimizde değil pes ettiğimizde yeniliriz.”

“Belhanda’dan gayet memnunum”

“Belhanda oynasa da oynamasa da hep tartışılıyor. Bunların sebebi bu oyuncular gelirken beklentilerin yüksek tutulmasından kaynaklanıyor sanırım. Belhanda, düzgün davranan bir futbolcu. Ben henüz onun sakatım, izin istiyorum dediğini duymadım. Düşüncelerini direkt söyleyen bir oyuncu. Elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışan bir oyuncu. Kendisinden gayet memnunum. Ayrıca, Ocak ayından itibaren takımımıza oyuncu katkısında bulunursak küçük bir oyun değişikliğinde iki kenarda da oynayabilecek oyunculardan bir tanesi. Antrenmanda bile hırsı yüksek bir isim. Orta sahamızdaki önemli oyunculardan bir tanesi. Belhanda’yla ilgili ağzından çıkmayan haberler yapılıyor. Bunlar, kuşak farkının tavana vurduğu bir ortamda yanlış anlaşılmasına ve tepki görmesine sebep oluyor. Bu noktada biraz daha dikkatli olursak memnun olurum. Bir oyuncu Galatasaray’a imza atmışsa onu kazanmak için elimden geleni yaparım.”

“Futbolcuların Nagatomo’dan öğreneceği çok şey var”

“Nagatomo, bizim için çok önemli bir oyuncu. Birçok genç oyuncuya olduğu gibi deneyimli oyunculara da önemli bir örnek. Donk, antrenmandan sonra kendini Nagatomo’ya teslim etmiş durumda. Ömer Bayram, ‘Ondan öğreneceğim çok şey var’ demiş. Gerçekten, futbolcuların Nagatomo’dan öğreneceği çok sey var. Dinlendirmek için yaptığımız rotasyonlarda bile Nagatomo’nun mutlu olduğunu sanmıyorum. Öyle bir karakter. Bizim için olduğu gibi Ömer için de çok büyük bir şans. Teknik ekip olarak çok şey verebilecek olsak da aynı mevkide oynadığı arkadaşından çok daha önemli şeyler de alabilir. Ömer’den de memnunum, çabuk intibak etti. Son maçtaki seyirci tepkilerinin kendisine kızma amaçlı olmadığını başka bir anlamı olduğunu söyledim. Yarın, Nagatomo’yla başlayan bir ilk 11 sayabilirim.”

“Maçın öneminin farkındayız”

Oyuncumuz Sinan Gümüş ise şöyle konuştu:

“Dönem dönem sağ ve sol kanatta oynadım. Son zamanlarda forvet eksiğimiz olduğu için Fatih Hocamız forvet pozisyonunda şans verdi. Hocamız bana güveniyor ve farklı görevler veriyor. Verilen her görevi hangi pozisyonda olursa olsun en iyi şekilde yerine getirmek istiyorum. Hocamız beni nerede görüyorsa orada oynarım. Fatih Hoca’nın gelişinden sonra kendi adıma da takımımız adına da gelişim gösterdiğimizi söyleyebilirim. Bana seviye atlattığı için kendisine her zaman teşekkür ediyorum. Bana her konuda çok yardımcı oluyor. Umarım önümüzdeki yıllarda da beraber çalışırız ve daha iyi bir Sinan görürüz.

Camia ve takım olarak yarın oynayacağımız maçın öneminin farkındayız. İlk iki maçta 3 puan aldık. Bu iki maçta daha fazla puanı hak ettiğimizi düşünüyorum. Çünkü, Porto maçında üst düzey bir performans sergiledik. Oradan 3 puanla ayrılabilirdik, olmadı. Bu nedenle yarın bizim için daha önemli. Taraftarımızın gücüyle birlikte iyi bir maç sergilememiz lazım. Taraftarımız bizi 90 dakika desteklerse, biz iyi bir taktikle maça çıkarsak, 90 dakika mücadele edersek yarınki maçtan 3 puanla ayrılacağımızı umuyorum.

Her futbolcu Şampiyonlar Ligi’nde oynamak ister. Üst seviyede performans sergilemek her oyuncu için önemli. Şampiyonlar Ligi’ni bütün dünya izliyor. O yüzden takım olarak iyi konsantre oluyoruz. Bütün ailemin orada olmasından dolayı, Bayern Münih’le karşılaşmayı çok isterim.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.