Take a fresh look at your lifestyle.

Galaxy S10 Parmak İzi Sensörü Hacklendi

Galaxy S10 Parmak İzi Sensörü Hacklendi

0 430

Güney koreli teknoloji devinin yeni amiral gemisi Samsung Galaxy S10 ve S10+’ın ultrasonik parmakizi sensörü hacklendi. Peki, bu sistemi hacklemek nasıl mümkün olabiliyor?

Samsung’un yeni nesil akıllı cep telefonları ekran altına yerleştirilmiş bir düzenek ile geliyor. Büyük firmaya göre bu sistem diğer sistemlerin aksine daha hızlı, daha kararlı ve daha güvenli çalışma sunuyor ancak durum hiç planlandığı gibi olmadı. İmgur kullanıcısı olan darkshark’ın yapmış olduğu bir çalışma sonrasında bu sistemin de hacklenebildiği kanıtlandı. Sistemin hacklenmesi için 3D yazıcı yeterli oldu.

SAMSUNG’UN PARMAK İZİ SENSÖRÜ NASIL HACKLENEBİLİYOR?

Bir Imgur kullanıcısı olan darkshark söz konusu çalışma için kullarını sıvadı. İlk önce parmak izini alacağı kişinin kullandığı şarap bardağının üzerindeki parmak izinin fotoğrafı cep telefonu ile çekiliyor. Fotoğraf ilk önce Photoshop’da daha sonra da 3DS Mark üzerinde işleniyor. Ortaya çıkan sonuç ise 3D printer yardımı ile çıkartılıyor. Bu çıkartılan parmak izi modeli ise Galaxy S10’un ultrasonik parmak izi sistemi güvenliği aşıyor.

Darkshark konu ile alakalı bir yazı hazırladı. Yazısında sistemi nasıl kandırdığını aşama aşama anlatırken parmak izi sensörünü doğrulamak için üç kere baskı yaptığını da yazısında itiraf etti. İtirafının ardından eğer cep telefonu ile değilde daha güçlü bir DSLR kamera ile çekim yapsaydım baskı yapmama hiç gerek kalmayacaktı iddialarında bulundu.

Darkshark konu ile alakalı kanıt videosunu da kamuoyu ile paylaştı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.