Take a fresh look at your lifestyle.

Kıdem Tazminatı Fonu İçin Şartlar Paylaşıldı

Kıdem Tazminatı Fonu İçin Şartlar Paylaşıldı

0 1.248

Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak geçtiğimiz günlerde Kıdem fonu projesinden bahsetmişti. Ancak kıdem fonu kurulmasını istemeyen işçi ve işveren temsilcileri bu durumun çözümlenebilmesi adına bakan Albayrak’a 5’er adet kritik şart belirtecek. İşçi tarafından kazanmış olduğu hakların fona garanti verilmesi, işveren için ise kıdemin düşürülmesi gibi sorunsalların çözümünü sağlayacak şartlar yer alacak.

Kıdem Tazminatı Fonunun kurulabilmesi için Albayrak sosyal kesimlerle görüşmeye hazırlanıyor. İşçi ve işveren taraflarından seçilmiş temsilciler ile görüşme gerçekleştirecek Hazine ve Maliye bakanı Albayrak iki taraftan sunulacak 5’er kritik şartı dinleyecek. Albayrak ise bu şartların tamamının gerçekleştirilebilmesi için 5 adet şartla kıdem tazminatı fonunu sunacak.

3 büyük işci temsilcisi Türk-İş, Hak-İş ve DİSK ile beraber iş veren sendikaları olan TİSK ve TOBB fonun kurulabilmesi için gereken şartları bakan Albayrak’a belirtmek üzere masaya oturdu. Söz konusu toplantıda işçi temsilcilerinden “kırmızı çizgi” olarak adlandırılan 1 yıla 1 maaş kıdem tazminatı şartının garanti edilmemesi durumunda kıdem tazminatı fonu projesini kabul etmeyeceğini eğer şartın kabulü garanti edilirse şu 5 şartı sunacaklarını belirtildi.

İşte işçilerin 5 şartı;

1 – Hazine garantisi: İşçiye verilecek kıdem tazminatını eğer işveren ödemezse bu kıdem tazminatı hazineden verilsin.

2- İşçi ve İşveren Yönetsin: Kurulacak olan fonu işçi ve işveren temsilcileri yönetsin. Bu fonun yönetimi devlet temsilcileri tarafından olmasın ve herhangi bir müdahalesi de bulunmasın.

3- Sadece kıdeme harcansın: Fonda biriken para işsizlik fonunda olduğu gibi devlet dilediği yerde kullanmasın. Fon sadece işçiye ödeme yapsın.

4- Bir yıl şartı kalksın: Kıdem tazminatı alınabilmesi için 1 yıl şartı ortadan kalksın. İşçi bir gün bile çalışsa dahi primi fona yansısın.

5- Acil ihtiyaç için çekilebilsin: Patronun kovduğu işçiye kıdemi anında ödensin. Bunun dışında ölüm, hastalık ve tayin gibi zorunlu, acil ihtiyaç halinde kişi kıdeminin bir kısmını çekebilsin.

İşverenlerden ise şu 5 şart sunuldu;

1- Kıdem en az %50 düşürülsün: Bir yıla bir maaş tutarındaki kıdem tazminatı en az yarıya düşürülsün.

2- Fon kredi gibi kullanılsın: Fonda birikilen parayı mevduat faizi üzerinden yatırımlar için kullanabilelim.

3- Transferlere dur gelsin: İşçiyi iş yerine bağlayan kıdem işverenden alınıp fona devri gerçekleşirse patronlar birbirleri ile kolaylıkla nitelikli eleman transfer eder, bu durumda piyasa bozulur. Transferleri önleyecek bir planlama yapılsın.

4- Yönetimde yer alalım: Fonun yönetiminde işverende ortak olsun.

5- Gerçek yatırım araçlarında değerlendirilsin: Fon kaynakları kamu ihtiyaçları için kullanılmasın. Fon kaynağını büyütecek yatırımlar için kullanılsın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.