Take a fresh look at your lifestyle.

Kısırlık oranında büyük patlama!

0 169

İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi Üroloji Uzmanı Op. Dr. Meftun Çulpan, kısırlık oranında büyük bir artış olduğunu ve erkek ve kadınlar için kısırlık oranlarının artmasında gelişen dünyanın büyük bir payı olduğunu açıkladı.

Artan hormonlu gıdalar, sağlık sektörünün geliştirdiği bazı ürünler ve cinsel gücü arttırıcı ilaçlar ile birlikte erkek sağlığı ve kadın cinsel sağlığı büyük oranda risk altına giriyor.

Sağlıklı bireyler sürekli olarak hormonlu gıdaları tükettikçe, sigara içtikçe kısırlık oranı bir o kadar daha çok artış gösterebiliyor. Sağlıklı bireylerde cinsel sağlık sorunları olmamasına rağmen kısırlığın olabildiği, bazı erkek ve kadınlarda ise cinsel bozukluklara bağlı olarak daha sonradan kısırlık gelişebildiği biliniyor.

Zaman zaman testislere bağlı problemler, zaman zaman ise rahim ile ilgili problemler cerrahi olarak tedavi edilebiliyor. Günümüz için kısırlığın büyük bir sorun ancak tedavi edilebilir sorun olduğunu açıklayan İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi Üroloji Uzmanı Op. Dr. Meftun Çulpan, vatandaşların 1 yıl beraberliğe rağmen bebek sahibi olamadıklarında mutlaka bir doktora başvurmaları gerektiğini belirtiyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.