Take a fresh look at your lifestyle.

Korona Virüsünden Engelliler Nasıl Korunmalı?

0 821

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un talimatıyla, 81 ildeki resmi ve özel huzur evleri, engellilere yönelik özel bakım merkezleri, Umut Evleri, Engelsiz Yaşam Bakım, Rehabilitasyon ve Aile Danışma Merkezleri ile Gündüzlü Bakım Merkezlerine “Korona virüs Bilgilendirme Rehberi” gönderildi. Engelli ve yaşlı bakım kuruluşlarından hizmet alanlar ile kuruluş personelinin sağlığını korumak amacıyla hazırlanan rehberde, korona virüsle mücadeleye yönelik kapsamlı öneri ve uyarılar, 4 ana aşamada anlatılıyor. Farklı sağlık durumları ya da kronik hastalığı bulunan engelli ve yaşlıların hafif bir hastalığa sahip olsa da virüse daha fazla yatkınlık gösterdiğine işaret edilen rehberde, toplu yaşanan ortamlar nedeniyle kuruluşların risk taşıdığı vurgulandı. Ayrıca engelli bireylerin korona virüsünden korunmaları için 14 temel kuralı uymaları hatırlatıldı.

KORONA VİRÜSÜNDEN KORUYACAK 14 TEMEL HİJYEN KURALI!

 1. Ellerinizi sık sık su ve sabun ile en az 20 saniye boyunca ovalayarak yıkayın.
 2. Öksürme veya hapşırma sırasında ağzınızı ve burnunuzu tek kullanımlık mendille kapatın. Mendil yoksa dirsek içini kullanın.
 3. Ellerinizle, ağzınıza, burnunuza ve gözlerinize dokunmayın.
 4. Soğuk algınlığı belirtileri gösteren kişilerle aranıza en az 3, 4 adım mesafe koyun.
 5. Yurt dışı seyahatlerinizi erteleyin ya da iptal edin.
 6. Yurt dışından dönüşte ilk 14 günü evde geçirin. Ziyaretçi kabul etmeyin. Evde kendinizi izole edin. İzole edilmiş kişinin odasına maskesiz girmeyin.
 7. Bulunduğunuz ortamları sık sık havalandırın.
 8. Sık kullandığınız yüzeyleri su ve deterjanla her gün temizleyin.
 9. Havlu gibi kişisel eşyaları ortak kullanmayın.
 10. Kıyafetlerinizi yüksek ısıda yıkayın.
 11. Tokalaşma, sarılma gibi yakın temaslardan kaçının.
 12. Güçlü bir bağışıklık sistemi için bol sıvı tüketin, dengeli beslenin, uyku düzeninize dikkat edin.
 13. Soğuk algınlığı belirtileriniz varsa, yaşlılar ve kronik hastalığı bulunanlarla temas etmeyin. Maske takmadan dışarı çıkmayın.
 14. Düşmeyen ateş, öksürük ve nefes almada zorluk gibi şikayetleriniz varsa, maske takarak bir sağlık kuruluşuna başvurun.

Lütfen zaruri ihtiyaçlar nedeniyle dışarıya çıkmak zorunda olan kişiler dışındaki herkesi “Evde Kalın, Güvende Kalın” kampanyasına destek vermelerini istiyorum.

Miraç DURSUN

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.