Take a fresh look at your lifestyle.

Millet Çeyrek Altını 5 TL’ye Alıyor

Millet Çeyrek Altını 5 TL'ye Alıyor

0 315

5 liraya çeyrek altın olur mu? Bazıları için evet olur bazıları ise sadece saçmalıktan ibaret. Düğün sezonu yaklaşırken kuyumcuların bir çoğu gerçeği ile bire bir farksız olan sahte altınlardan şikayetçi.

Düğün sezonunun yaklaşması ile beraber satın altınlarda piyasaya çıkmaya başlıyor. Sahte altın satan bijuteriler düğün sezonlarda bol bol siparişler alıyor kuyumcular ise bu durumdan ekmek yiyemediği için bu durumdan şikayetçi.

Konu ile alakalı İzmir Kuyumcular Odası Başkanı Turgay Baransel konuştu. Baransel konuşmasında “Devletin bastığı parayı devletten başka kimse satamaz. 200 liralık banknot birisi tarafından basıldığı taktirde o kişi 15-20 yıl ceza alıyor ama sahte altın basan birisi öbür gün elini kolunu sallaya sallaya gezmeye devam ediyor. Bu sahte altınları da ya pirinçten imal ediyor ya da gümüşün üzerine kaplama yapıp öyle satıyorlar bu şekilde gerçeğinden farksız oluyor ama bununu yasal bir suç olduğunu düşünüyorum.” Bu durumun kesinlikle önüne geçilmesini isteyen Baransel bu sefer de banka komisyonları hakkında ki şikayetinden bahsetti.

TURGAY BARANSEL: BANKA KOMİSYONLARI YÜKSEK!

Sezonun gelmesi ile beraber bankalarda kredi kartına taksitle altın satışlarını halka açıyor. En son bu kampanya Yılbaşı ve sevgililer gününde gelmişti. Bankalar 4 taksit ile cebinde nakit parası olmayan kişilere taksitle altın alma fırsatı sunuyordu. Düğün sezonunun gelmesiyle bu kampanyanın yeniden geleceğini belirten Baransel konuşmasında bankalar bizden daha çok kazanıyor. Biz 1600 liralık bir alışveriş’de 15 lira kazanırken bankalar sadece komiyondan 40 – 50 lira para kazanıyor şikayetinde de bulundu.

Bu sorunun çözümü için bazı bankalarla anlaşma halinde olduğunu belirten Turgay Baransel anlaşmalı bankalar ile daha düşük komisyonlar ile sezonu açacağını belirtti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.