Take a fresh look at your lifestyle.

Niğde’de Çığ Düştü 2 Dağcı Kayboldu

0 372

AKUT Niğde ekibi 3 gönüllüsü ile operasyona çıktı. Niğde’nin Çamardı ilçesindeki Demirkazık Dağı’nda Eznevit zirve tırmanışı yapan 2 dağcının saat 16.00 civarında dağda mahsur kaldığı ihbarı alındı. Edinilen bilgiye göre zirve tırmanışı esnasında dağcılardan birinin düşmesi sonucu kopan kar kütleleri dağın aşağısına doğru çığa neden oldu ve 2 dağcı mahsur kaldı.

Aladağlar’da çığ düşmesi sonucu iki kişinin kaza geçirdiği ihbarının ardından bölgeye JAK, AFAD ve UMKE ekipleri sevk edilirken AFAD’dan gelen destek talebi üzerine AKUT Niğde ekibi de operasyona katıldı. Kadın dağcı ile kurulan iletişim ardından ona ulaşmak üzere Adana’dan bölgeye havalanan askeri helikopter; AKUT Niğde’den 3 kişilik, AFAD’dan 2 kişilik bir kurtarma  ekibini bölgeye ulaştırmak üzere destek verdi.

Askeri helikopter ekipleri dağda uygun bir noktada bıraktı. AKUT ekipleri kısa bir süre önce Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi öğrencisi olan kadın dağcı  Hilal İşcan ile fenerle iletişim sağladı. Belirlenen noktaya ulaşmak üzere operasyona devam ediyorlar. Kadın dağcıya ulaşmak için operasyonun yaklaşık 2 saat sürmesi bekleniyor. Hilal İşcan’ın güvenli bölgeye naklinin sağlanması ardından ekiplerimiz çığ altında kaldığından bahsedilen düşen dağcı (Mustafa Kemal Karakoç) için arama-kurtarma çalışmalarına devam edecek.

AKUT Hakkında
AKUT Arama Kurtarma Derneği, kurulduğu 1996 yılından bu yana gerçekleştirdiği 2.591 operasyonda, 2.582 insanın hayatını kurtardı. Yaşamın kutsal ve en değerli olduğunun bilinciyle 1.183 hayvanın da kurtarılmasını sağladı. 5 yılda 52.000 km yol kat ederek, 52 il, 174 ilçede 5,5 milyon kişiye mobil eğitim projesi ile ulaştı. Her yıl toplumu bilinçlendirmek ve afetlere karşı daha dayanıklı bir Türkiye yaratmak için 100 binlerce kişiye ‘’Temel Afet Bilinçlendirme ve Deprem Seminerleri’’ vermeye devam ediyor.

Birleşmiş Milletler tarafından akredite edilmiş Türkiye’deki ilk kuruluş olarak yardım çağrısı aldığı yurtdışı afetlerinde de ülkemizi başarıyla temsil ediyor. Tamamen gönüllülük esasıyla yürüttüğü tüm eğitim, operasyon, malzeme vb. ihtiyaçlarını ise destekçilerinin bağışlarıyla karşılıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.