Take a fresh look at your lifestyle.

O Gün Geldi! Kara Delik Hakkında 16.00’da Basın Toplantısı Yapılacak

O Gün Geldi! Kara Delik Hakkında 16.00'da Basın Toplantısı Yapılacak

0 585

Yeni bir çığır açıcak gizem nihayet bugün açıklanıyor. Bilim adamları onayında ilk kara delik fotoğrafı paylaşılacak.

ABD Ulusal Bilim Vakfı uzun zamandır uzay boşluğunu gözlemliyordu. Uzay boşluğunda Event Horizon Teleskobu tarafından rastlanan bir kara delik bilgisi elde edildi. Bir çığır yaratacak bilgisini veren bilim insanları bugün yapılacak basın toplantısında öğrenilen yeni bilgileri açıklayacağını duyurmuştu.

Ulusal Bilim Vakfı 2012 yılından bu yana EHT ile rastladığı bir kara deliğin çevresini inceliyordu. Bilim insanları söz konusu kara delik incelemesinde önemli bir bilgi elde etti ve bu bilgiyi 10 Nisan tarihinde bir basın duyurusunda duyuracaklarını belirtti. 10 Nisan tarihinde olacak toplantı’da ilk defa bir kara delik fotoğrafı paylaşılacak.

Söz konusu basın toplantısı Brüksel, Santiago, Şangay, Taipei ve Tokyo şehirlerinde eş zamanlı yayınlanacak.
Bilim insanları bulunan bu bilginin astrofizik açısından çok büyük bir bilgi hatta astrofizik için bir dönüm noktası olduğu belirtildi. Bilinen kara delik kendisine yaklaşan yıldız, gezegen, gaz, toz ve her çeşit elektromanyetik radyasyon kısacası ne olursa olsun vahşice kendisine çeken bir delik olarak tanımlanıyordu. Bahsi geçen basın toplantısında bu durumun aksine bir olaydan bahsedileceği de tahminler arasında yer alıyor.

Projede görevli bilim insanı Dimitrios Psaltis ise yapmış olduğu açıklama da araştırmanın şuanki durumunun Albert Einstein’in izafiyet teorisine katkı sağladığını belirtti.

10 Nisan’da kara delik hakkında ABD Ulusal Bilim Vakfının yapacağı basın duyurusu TSİ 16.00′ da yapılacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.