Take a fresh look at your lifestyle.

Sudan’da yeni istifa

0 337

Sudan Savunma Bakanı ve Askeri Geçiş Konseyi Başkanı Avad Bin Avf son 24 saatlik görev süresinin ardından istifa etti.

Halkın tepkileri sonrasında istifa etmek zorunda kalan ve kendisine karşı hareket edilecek olduğunu anlayarak istifa eden Sudan Savunma Bakanı ve Askeri Geçiş Konseyi Başkanı Avad Bin Avf halkın sokağa çıkmasına yönelik yasak uygulaması ve bu yasağı başlatması nedeniyle ülke vatandaşlarının tepkisini çekmişti.

Askeri darbeyle gelen ve askeri darbe sonucu ülkeden ne olduğunu anlamadan korku nedeniyle kaçan eski diktatör yönetiminin başı konumundaki Ömer El-Beşir’in ardından ülkede yeni bir siyasi atmosfer oluştu. Sivil bir geçiş hükümeti kurulması beklenirken, ülkede kurulacak olan sivil geçiş hükümetinin çok kısa sürede göreve başlaması ve düzene girdikten sonra demokratik bir ortamda seçim düzenlenerek ülkede yeni yönetimin halk tarafından seçilmesi isteniyor.

Sudan Savunma Bakanı ve Askeri Geçiş Konseyi Başkanı Avad Bin Avf görevi bıraktıktan sonra yerine yardımcı konumunda olan kişiyi atarken, halk bu kararı sokaklara çıkarak kutladı. Sudan’da işyerleri ve mağazalar son günlerde kutlamalar nedeniyle kapalı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.