Take a fresh look at your lifestyle.

Türkiye Engelliler Platformu: Atama Bekleyen Engelliler Dışlanıyor!

0 1.561

Gündeme dair konuları, engellilerin talep ve sorunlarını Türkiye Engelliler Platformu yetkilileriyle yaptığımız görüşmede yanıtlandı!

Türkiye Engelliler Platformu Kimdir? Amacı Nedir? Kısaca Tanıtır Mısınız?

Türkiye Engelliler Platformu, 20 Aralık 2011 tarihinde Engelsiz Türkiye İçin Harekete Geç! sloganıyla Ankara’da faaliyete geçti. Engelli dernek,federasyon ve sivil toplum kuruluşların, engelli hareketinin önünde büyük bir sorun görmesi nedeniyle 13 engelli tarafından platformumuz oluşturuldu. Bir çok bağımsız hareket eden engelli topluluklarını içimizde barındırıyoruz. Kısacası yönetilen değilde, yöneten bir hareketiz! Platformumuz 17.200 üyesiyle her engelli gurubunun sesini oluşturabiliyor. Bundan dolayı platformumuzda şahıs isimleri ön planda tutulmuyor. Bir çalışma yaptığımız zaman Türkiye Engelliler Platformu olarak yaparız. Özellikle Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavıyla ilgili çalışmalardan dolayı ön plana çıkmamız bundan kaynaklanıyor. Ülkemizde 7 bine yaklaşan engelli dernekleri var. Hangileri bu kadar sahada aktif rol almıştı? Hangileri engelli haklarını ve sorunlarını tek bir çatı altında duyurabildi? Bu sorular hep cevapsız kalacaktır! Bizim sahada aktif rol almamızdan dolayı resmi statüde olan engelli dernekleri, platformumuzu eleştiriyor ve dışlıyorlar. Yapılan tavır, bizim için pekte önemli değil. Eleştiri ve tepki alıyorsak; doğru yoldayız demektir! Şunu da belirtmek istiyoruz. Engelli hareketine gönüllü olarak, hiçbir çıkar ve menfaat gözetmeden öncülük etmekteyiz. Ve bununla gurur duyuyoruz!

Türkiye’de Engelli Hakları Ne Durumda?

Ülkemiz gelişmekte olan ülkeler arasında yerini 80 yıldır korumaktadır. İsteriz ki, dünyada hem ekonomik hemde refah düzeyi açısından söz hakkı sahibi olalım. Biliyoruz, bu biraz zaman alacak. Engelli hakları konusunda da gelişmekte olan bir ülkeyiz. 1 Temmuz 2005 tarihinde 5378 sayılı Engelliler Yasasını kabul ederek, dünyada engelli yasası olan tek bir ülke olarak tarihe geçtik. Sonra Amerika Birleşik Devleti, ülkesinde yaşayan engellilerle ilgili olarak ‘engelli yasası’ çıkardı. Bir çok konuda dünyaya örnek olduğumuz aşikar. 5378 sayılı Engelliler Yasası uygulanabilirlik süreleri ne kadar da ‘ek genelge çıkartılarak ertelense bile” varlığını sürdürmektedir. Engellilerin erişebilirlik,eğitim,sağlık,sosyal, istihdam ve ulaşım gibi temel sorunları artık reform istiyor. Ülkemiz gelişirken mevcut engelli yasasının yetersizliği sistemi tıkamaktadır.

Engellilerin Temel Sorunu Nedir?

Ülkemizde engellilerin sorunları bitmez. Eğitimden tutunda sağlık alanı, yerel yönetimlerin 5378 sayılı kanununu uygulamaması ve kamuda engelli istihdamının yetersizliği gibi temel sorunlar mevcut. Mesela istihdam konusunda 2012 yılından beri engellilerin kamuya alınmasına yönelik Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı devreye alındı. 2 senede yapılan bir sınav bu. 8 yılda 53 bin engelli çeşitli kadrolarla kamuya atandı. Ama sınava giren engelli sayısı 100 bin civarında. Ve sınavın yapılacağı her dönemde, aday sayısında artış yaşanıyor. Kadro sayılarının düşük olması, 3 kez atama yapılması gerekirken bu yönetmelik ihlal edilerek 2 atama yapılması gibi sorunlar mevcut. Doğal olarak atama bekleyen engelliler mağdur ediliyor. Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı sisteminde köklü bir reform yapılması gerekiyor. Özel sektörde çalışan engellilerin durumu daha da vahim.İş veren tarafından zorunlu olarak çalıştırılması gereken engelliler, çeşitli kriterlerden geçirilerek mülakatlarda eleniyor. Hiçbir engeli olmayan engelli arıyorlar. Tamamen sistemsel kaynaklı bir sorun. Türkiye İş Kurumunun bu sorunu çözmesi gerekiyor.

Sağlık konusunda sorunlar bitmez! Engelli raporlarında yaşanan mağduriyetler halen giderilmedi. Hastane heyetleri raporların ne amaçlı kullanacağı sorusunu sormak yerine “çok amaçlı kullanılabilir” ibareli raporlara geçiş yapmaları gerekiyor. Ayrıca Sağlık Bakanlığı, son iki yıldır engelli sağlık mezunu adaylara kadro açmıyor.

Eğitim alanında engelliler, özel rehabilitasyon ve özel eğitim merkezlerine mahkum edilmemesi gerekiyor. Özel gereksinimli çocuklar ve yetişkinlerin eğitimi çok önemlidir. Bu eğitimin tamamen devlet eliyle yapılması gerektiği düşüncesindeyiz. Bu konuda özel rehabilitasyon ve özel eğitim merkezleri devlet bünyesine alınıp kamulaştırılmalıdır.

Engellilerin Yaşamı Açısından En Riskli Yerler Neresidir?

Platform olarak bu konuyla ilgili olarak İstanbul,Ankara,Bursa ve İzmir illerinde 2019 yılında çeşitli engelli guruplarında bulunan 4 bin 805 engelliye anket yaptık. Sonuçlara göre başta İstanbul ve Ankara illeri engellilerin erişebilirlik,sosyal yaşam ve ulaşım konusunda ciddi risk barındırıyor. Bursa ve İzmir illerinde ise sosyal yaşam faktöründe risk barındırıyor. Sorunun temeli yerel yönetimlerin sorumluluklarını yerine getirmemesinden kaynaklanıyor. Burada tabi mağdur edilen,toplumdan dışlanan,ikinci sınıf insan muamelesi gören engelliler oluyor.

Covid19 (Korona) Virüsü Salgınında Engelliler Nasıl Etkilendi?

Engelli bireyler, temel olarak sağlık ve eğitim alanında mağduriyetler yaşadı. Ülkemizde 3 aydır salgın kapsamında ciddi anlamda mücadeleler veriyor. Toplumumuzun her kesimi olduğu gibi engelliler de sorunlar yaşadı. Hem psikolojik hemde sosyal yaşam açısından sıkıntılar yaşamaktayız. Umuyoruz ki en kısa sürede bu salgını atlatmış oluruz.

Anadolu34 / Röportaj

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.