Take a fresh look at your lifestyle.

Xiomi Mi A1 İncelemesi

0 518

Android One programı kapsamında yer alan Xiomi Mi A1 birçok kişinin ilgisini çekiyor. Çin malı olan bu akıllı telefon, fiyat performans akıllı telefon listelerinde de üst sıralarda yer alıyor. Sahip olduğu özellikleri ve İPhone 7 Plus kopyası tasarımı ile oldukça dikkat çekiyor ve performansı da gayet iyi. İşte fiyat performans kategorisinde yer alan Xiomi Mi A1’in öne çıkan özellikleri:

1)Tasarım

Xiomi Mi A1’in tasarım olarak birebir İPhone 7 Plus’a benzediğinden bahsetmiştik. Oldukça şık bir tasarıma sahip olan Mi A1 tasarımıyla dikkat çekiyor. Her ne kadar şık bir tasarıma sahip olsa da tutuş açısından pek ergonomik sayılmaz. Zira telefonu yeni aldığınızda tutarken zorlanabilir ve hatta düşürebilirsiniz. Bu nedenle koruyucu kılıf ve ön cam koruyucusu ilk almanız gereken çevre materyalleri arasında yer alıyor. Telefonun arka kapağı metal ve tam arka üst kısımda yuvarlak bir bölme yer alıyor. Bu bölmede parmak izi okuyucu yer alıyor ve hissiyat bakımından oldukça başarılı olarak nitelendirebiliriz. Parmak izi okuyucu bölüm telefonu elinize aldığınızda tam parmağınızın olduğu bölüme denk geliyor bu da tasarım açısından oldukça ince bir detay olarak karşımıza çıkıyor.

Geniş ekranlı ve bir yapıya sahip olan Xiomi Mi A1 5,5” Full HD IPS ekrana sahip. Renkler oldukça canlı ve parlaklık da yüksek seviyede. Telefonun hemen alt kısmında şarj giriş yeri, ses çıkış ızgarası ve kulaklık giriş yeri bulunuyor. Ses ızgarası hissedilse de telefonunuzu kullanmanızda önemli bir engel teşkil etmiyor.

Sim kart yuvası diğer telefonlara göre farklı ve küçük bir aparat ile açılıyor. Çift sim kart desteği olan Xiomi Mi A1’de tek sim kartla kullanırsanız hafıza kartı da kullanabiliyorsunuz.

2)Ekran

Ekran parlaklığının gayet yeterli olduğundan bahsetmiştik. Piksel yoğunluğu ve kontrast seviyesi de gayet kaliteli ve yeterli. Telefon her ne kadar AMOLED ekran kadar parlak ve göz alıcı bir görüntü sunmasa da ekranı QHD olmayan bir telefona göre gayet iyi.

5,5” Full HD IPS ekrana sahip olan Xiomi Mi A1’in ekranı ve dokunmatiği gayet kaliteli ve yeterli. Ayrıca büyük ekranlı telefon tercih eden kişiler için üst sıralarda yer alması gereken bir tercih olarak ön plana çıkıyor.

3)Ses Çıkışı

Ses çıkış ızgarası telefonun alt kısmında yer alıyor ve oldukça yeterli bir ses seviyesi ve kalitesi sunuyor. Telefonla birlikte kulaklık gelmiyor bu nedenle kendiniz bir kulaklık alarak kullanabilirsiniz. Medyalar çalınırken sunulan ses seviyesi gayet yeterli.

Kulaklıkla müzik dinlerken ses seviyesi gayet net olsa da hoparlörde bu durum biraz daha değişebiliyor. Yeterli olmasına rağmen eğer ses kalitesine aşırı derecede önem veriyorsanız Xiomi Mi A1 sizi hayal kırıklığına uğratabilir.

4)Performans ve Kullanım

Saf Android deneyimine bağlı olarak telefonda yavaşlama ve kasma diye herhangi bir soruna rastlamıyorsunuz. Android One kapsamında yer alan Xiomi Mi A1’de telefonu ilk aldığınızda uygulamalar güncellenmeye başlıyor ve bu süreçte ısınma olmuyor. Oyun performansı da gayet iyi ve istediğiniz oyunları rahatlıkla kurup oynayabiliyorsunuz. Herhangi bir kasma ve yavaşlama söz konusu olmuyor. 2.0 Ghz Snapdragon 625 işlemciyle ve Android One programına dahil olmasıyla telefonda kasma ve ısınma sorunlarıyla karşılaşmanız oldukça zor görünüyor. Bu arada Xiomi Mi A1, 32 ve 64 GB dahili hafıza ile sunuluyor. Bu gayet yeterli bir hafıza ancak ekstra hafıza kartı ile telefon hafızasını

5)Pil Ömrü

Xiomi Mi A1 oldukça yeterli bir pil ömrüne sahip. 3080 mAh batarya’ya sahip olan Mi A1 çok fazla oyun oynamaz ve kullanmazsanız sizi 2 gün şarj sorunundan kurtarıyor. Aşırı derecede kullanmanız, internete girmeniz ve oyun oynamanız durumunda ise yine günü kurtarıyor. Bu özelliğiyle Mi A1 oldukça kaliteli ve yeterli bir şarj kullanım seviyesine sahiptir.

6)Kamera

Telefonda 12 MP çift arka kamera ve 5 MP ön kamera bulunuyor. OIS olmaması gece çekilen fotoğraflarda biraz sorun yaratsa da gündür fotoğraf çekimi gayet güzel yapılıyor. Portre modu’nun yer alması telefonun bulunduğu sınıf içersinde oldukça üst seviyelere çıkmasına yardımcı oluyor. Mi A1 f/2.2 diyafram aralığında ve 2x yakınlaştırma yapabiliyor. Gayet şık fotoğraflar çekmenize imkan tanıyan Mi A1 gece çekilen fotoğraflarda ise ne yazık ki aynı performansı size sunamıyor. Hızlı ve yavaş çekim mod’una sahip olan çift kameralı telefonda ayrıca 4K video çekimi özelliği de bulunuyor. Bu da Xiomi Mi A1’i rakiplerinden bir adım öne çıkararak fiyat performans listelerinde üst sıralara tırmanmasına yardımcı oluyor.

7)Fiyat

Xiomi Mi A1 fiyatı 1100-1200 TL arasında satın alacağınız mağazaya göre değişebiliyor. Bu fiyat seviyesindeki akıllı telefonlara göre oldukça kaliteli ve yüksek özelliklere sahip olan Xiomi Mi A1, fiyat performans kriterine önem veren kullanıcılar tarafından rahatlıkla tercih edilebilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.