Take a fresh look at your lifestyle.

Yüzümle Mutluyum Haftası

0 398

Eğitim, iş, sosyal yaşamlarında insanlar dış görünüşleri nedeniyle rahatsız edici bakışlarla mücadele etmekte, dışlanmakta, akran zorbalığına ve nefret söylemlerine maruz kalmaktadır. Bu durum bireylerde kaygı ve endişeyi artırmakta, öz güveni zedelemekte, sosyal izolasyon ve depresyonu tetiklemektedir. Dernek, 17-24 Mayıs tarihleri arasında ‘Yüzümle Mutluyum Haftası’ ile ‘görünür farklılığı’ olan bireylerin maruz kaldığı olumsuz tepkileri önlemek, ön yargıları kırmak, yüz görünümü nasıl olursa olsun her insana eşit ve adil yaklaşımın sağlanmasına katkıda bulunmak ve toplumda farkındalığa dikkat çekmeyi amaçlıyor. Bu sebeple, Yüzümle Mutluyum Derneği, herkesi; Yüz bölgesinde ‘görünür farklılığı’ olan bireylere karşı ‘eşit haklar, eşit şanslar, farklılıklara saygı’ prensibiyle nazik olmaya ve empati kurmaya,dış görünümün başarı ve mutlulukla ilişkilendirilmediği, insan bedeninin nesnelleştirilmediği, dayatılan ideal dış görünüm ve güzellik kalıplarının ötesinde içsel değerlerin önemsendiği bir bakış açısıyla görünür farklılığı olan bireylerin ön planda olduğu çalışmalar yapmaya çağırıyor.

Yüzümle Mutluyum Günü kapsamında 17 Mayıs 2020 Pazar günü herkesi aynaların karşısına davet ediyoruz.

1) Aynaya ruj veya kolay silinebilecek bir malzemeyle tamamlanmamış daire çiziyoruz. Dairenin dışına #yuzumlemutluyum yazıyoruz. (Dilerseniz kendi mesajlarınızı da ekleyebilirsiniz; başkası olma kendin ol gibi)

2) Kendimizi dairenin içinde olacak şekilde ayna karşısında çekip derneğimizi etiketleyerek fotoğrafı sosyal medyada paylaşıyoruz.

Miraç DURSUN

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.