Take a fresh look at your lifestyle.

Zırhlı Araçlara Yapay Zeka Gücü

Zırhlı Araçlara Yapay Zeka Gücü

0 399

Savunma sanayisinde ihtiyaçlar dolayısıyla 3 yeni projenin başlatılmasına karar verildi. Bu projelerden birisi de Zırhlı araçlar için olacak. Zırhlı araçlar için yapay zeka kullanan atış kontrol karar destek projesi bünyesindeki yapay zekanın gelişimi arttırılacak.

Emniyet ve güvenlik güçleri için var olan ihtiyaçlarda yurt dışına bağımlılığın minimum düzeye indirgenmesi için Türkiye AR-GE projelerine son derece önem veriyor. Son yapılan açıklama da özgün, yerli ve milli çözümlerin gerçekleştirilmesi üzerine 3 yeni AR-GE projesinin hayata geçirileceği duyuruldu. Türkiye’nin 2023 hedefi kapsamında en önemli 3 proje için çalışmalara başlandı.
Savunma Sanayi Başkanlığı tarafından geliştirilen bu proje “SSB Ar-Ge Paneli” ismi ile tanımlandı. Söz konusu bu proje kapsamında TSK’nın mevcut veya planlı sistem ve platformlarının ihtiyaçları doğrultusunda yeni teknolojilerinin geliştirilmesi üzerine çalışmalara başlanacak.
Verilen bilgilere göre SSB 5. Ar-Ge Paneli toplantısı için mart ayında toplanıldı. Toplantının ana konusu olan bu 3 proje arasından 1 proje için geniş alan çağrısı yapıldı.

KOBİ – SANAYİ – ÜNİVERSİTE

SSB Ar-Ge Paneli kapsamında gerçekleşen projelerde KOBİ, Sanayi ve Üniversite iş birliğine önem veriliyor. Yapılan tüm projeler bu üç kurumun birleşmesi üzerine yapılması planlanıyor.

Başlanacak ilk proje Zırhlı araçların atış kontrollerini sağlayan yapay zekanın daha da gelişmesi üzerine olacak. Bu proje için nesne tanıma, pozisyon belirleme, belirsizlik altında karar verme, tehditleri değerlendirme ve dost/düşman ayrımı yapabilme yeteneklerine var olan zırhlı araçların daha hızlı ve daha doğru çalışması üzerine çalışmalar gerçekleşecek.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.